Hokejiste čaka zahtevna naloga

Teden, ki je pred nami bo znova hokejsko obarvan, saj se članska vrsta Slovenije podaja na prvo od dveh izjemno zahtevnih nalog v tem letu. Vojens na Danskem bo od četrtka do nedelje gostil enega od treh kvalifikacijskih turnirjev za nastop na Olimpijskih igrah, ki jih bo čez dobro leto (otvoritev bo 7. februarja 2014) gostil Soči v Rusiji. Hokejski turnir pa bo tako kot vedno eden od osrednjih dogodkov tekmovanja pod petimi krogi, ki bo v zimski izvedbi prvič v največji državi na svetu. Ob Sloveniji bodo v spidvejski Meki Danske edino vstopnico za turnir vseh turnirjev lovili še Belorusi, Ukrajinci in domačini Danci. Tudi za tiste, ki jim hokej ni ravno najbolj pomembna stvar na svetu pa ob teh nasprotnikih hitro ugotovijo, da izbrance selektorja Matjaža Kopitarja čaka izjemno zahtevna naloga.

 

Zbor reprezentance bo v ponedeljek popoldne na Bledu, kjer bo izbrana vrsta opravila tudi štiri treninge. Ob »odprtju« lige NHL je posledično jasno, da na seznamu za Vojens ni Anžeta Kopitarja in Jana Muršaka, ki sta na oni strani Atlantika, v največji meri pa bo Matjaž Kopitar imel na voljo vse najboljše igralce, ki so razkropljeni po evropskih moštvih. Zelo dobrodošla bi bila vsekakor tudi pripravljalna tekma (op.a. Belorusi denimo v ponedeljek gostijo Francoze, ki bodo podoben turnir odigrali pri Latviji v Rigi), strokovno vodstvo Slovenije pa se je ob danih razmerah odločila le za čim več skupnih treningov. Ob tem je selektor Matjaž kopitar povedal: »Vsekakor si želimo na danskem uspeha, saj smo športniki

 

»Ampak obenem moramo biti tudi realni, saj po nobenem pokazatelju v tej skupini ne sodimo med favorite. Za končni uspeh bo najbrž potrebno nanizati tri zmage. V taki konkurenci, ki nas čaka v Vojensu pa bi bil to izjemen podvig. To seveda ne pomeni, da gremo mi na turnir zato ker smo pač uvrščeni na Dansko, ampak zato, da se pokažemo v čim boljši luči. O tem kakšen je ritem turnirja niti nočem pretirano izgubljati besed, saj poteka ne moremo spremeniti. Enostavno bomo začeli z najviše postavljeno reprezentanco med četverico, ki bo nastopila na turnirju in naloge, ki je pred nami se tako tudi moramo lotiti. Prepričan sem, da imajo fantje izjemno voljo in željo, da jim uspe in posledično bodo storili vse kar so zmožni, da se prebijejo do Sočija. Fantje s ponosom nosijo dres Slovenije. Vem, da je bilo ob seznamu igralcev tudi nekaj slabe volje, ampak prav nihče nima vrat reprezentance zaprtih, tokrat pa sem se odločil za fante, za katere mislim, da v tem tednu lahko največ storijo za Slovenijo.«

 

Slovenska hokejska vrsta s na Dansko odpravlja z lepo popotnico, saj je OKS-ZŠZ pri MOK izposloval 100.000 USD namenskih sredstev prav za udeležbo na olimpijskem turnirju na Danskem. Ob tem je selektor Matjaž Kopitar samo dodal: »Okoli pripravljalne tekme smo razmišljali, ampak je na koncu prevladalo mnenje, da bomo raje več skupaj in poskušali čim bolje uigrati moštvo za zares izjemno težak turnir, ki je pred nami.«

 

Ob omenjeni dotaciji OKS-ZŠZ je svoje mnenje dodal tudi prvi operativec HZS generalni sekretar Dejan Kontrec: »Tako domači kot svetovni krovni športni zvezi se zahvaljujemo za pomoč. To nam pomeni, da bomo lahko našim igralcem pripravili optimalne priprave, ki so sicer kratke, želimo pa si narediti čim več. Fantje bodo še v nedeljo aktivni v svojih klubih, naslednjo nedeljo pa bomo tudi zavoljo čarterskega leta že doma. Upam, da se bomo veselili mi.«

 

Še nekaj zgodovine

 

Slovenija je prve kvalifikacije za olimpijske igre igrala že v prejšnjem tisočletju za igre v Naganu, ko so bili prvič poleg tudi zvezdniki lige NHL. Na olimpijskem turnirju je bilo tedaj še 16 reprezentanc. Slovenija pa je bila tedaj v skupini, ki je igrala v slogu nogometnih reprezentanc v konkurenci Danske, Švice, Nizozemske in Velike Britanije razumljivo prekratka. Slovenija je tedaj zanesljivo premagala le Nizozemsko, prav tedaj pa so fantje igrali tudi na Danskem, kjer so z domačini izgubili s 4:2. Favorizirana Švica se je prebila tedaj na zaključni turnir (op.a. dvakrat je premagala tudi Slovenijo, V Churu 5:3 in na Jesenicah 4:1). Zanimivo pa je, da je bil tedaj na slovenski klopi tudi rusi strokovnjak Vladimir Krikunov, ki ej kasneje prav z Belorusijo dosegal izjemne uspehe, vodil pa je tudi reprezentanci Rusije in Kazahstana.

 

V nadaljevanju kvalifikacijskih tekem niso več pripravljali v slogu nogometnih kvalifikacij pač pa so potekale po turnirskem sistemu. za Salt Lake City se je tako igralo pri nas v Tivoliju. Po zanesljivi zmagi z Jugoslavijo z 11:0 sta bili Italija (7:0) in Nemčija (5:2) še vedno premočni. V medsebojnem dvoboju v zadnji tekmi turnirja pa so si nastop na oni strani Atlantika zagotovili Nemci, ki so Italijo ugnali z 2:1. Mirko Lüdemann je gol dosegel v zadnjih sekundah tekme.

 

Slovenija je izjemno uspešno nastopila na predolimpijskem turnirju za Torino 2006, ki so ga pripravili v Rigi. Prvič se je kot golobradi mladenič tedaj v slovenskem dresu predstavil Anže Kopitar. reprezentanco je vodil finski strateg Kari Savolainen, ki je tudi trenutno vključen v delo reprezentance. Latvija je Slovenijo navkljub domačemu ledu, ali pa zgolj in samo zato, premagala z 2:1. Belorusija je bila še enkrat znova močnejša s 7:2, na koncu pa je Slovenija prek Poljske le prišla do pomembne zmage za prestiž s Poljsko s 4:3, ko se je na seznam strelcev v slovenskem dresu prvič vpisal tudi zdajšnji član prvakov NHL lige Anže Kopitar. Na igre se je uvrstila Latvija.

 

Pred štirimi leti je Slovenija pot v Vancouver poskušala najti na turnirju v Hannovru v Nemčiji. Občutek je še vedno, da je bila tedaj priložnost za preboj naprej največja. Obilo težav povezanih z reprezentanco je botrovalo končnemu neuspehu. Ameriški strateg John Harrington je na krmilo reprezentance sedel tik pred zdajci. Organizacijske težave v reprezentanci so imeli tudi Nemci, žal pa Slovenija tega ni izkoristila. Najprej je z 2:1 izgubila prav z domačini, nakar so po kazenskih strelih s 5:4 zmagali še Japonci. Za nameček pa je v podaljšku zmagala še Avstrija s 4:3. Tako je Slovenija ostala pri dosedanjih petih zmagah na kvalifikacijskih tekmah za olimpijske igre »le« petkrat. Kako zahtevna naloga čaka fante tokrat je razvidno tudi iz tega. Toda turnirji so zato, da so tu nove priložnosti. denimo Nemci so se na zadnjem turnirju komajda prebili v Vancouver, na zahodni kanadski obali pa so odigrali enega najboljših turnirjev doslej.

 

Dare Rupar

STATISTIKA VABLJENIH IGRALCEV (VIR: Andrej Stare, dr. med.)