Innsbruck – Na ledu, ki je dvakrat gostil olimpijski turnir so Avstrijci po dveh letih in pol le dočakali težko pričakovano zmago s Slovenijo. Kot je po zmagi z Belorusi povedal Jan Muršak je dvoboj teh dveh reprezentanc nekaj posebnega vse od trenutka, ko sta prvič zaigrali ob priznanju samostojnosti slovenske hokejske zveze. Na svetovnem prvenstvu elitne skupine v Bratislavi, maja 2011 so bili »Orli« nazadnje uspešnejši, ko so v slovaški prestolnici zmagali s 3:2. Tokrat so očitno domačini imeli zares veliko željo po uspehu. Sploh po zelo bledi predstavi prvi dan, ko so bili Francozi precej boljši kot je kazal končni izid 3:1. Avstrijski selektor Manny Viveiros ima na domačem turnirju na voljo kar 29 igralcev. Po uvodnem porazu je v svojih vrstah zamenjal kar pet igralcev. V avstrijskih vratih pa je Mathiasa Langeja, ki je v četrtek pri 28. letih prvič branil v golu državne reprezentance, zamenjal Bernhard Starkbaum, ki je bil izjemno razpoložen. po zelo dopadljivih nastopih na SP v Stockholmu se je v slovenski gol vrnil Luka Gračnar, ki je bil že na začetku tekme ves čas pod obleganjem Avstrijcev, ki so se dobro zavedali, da jim le odločen uvod v tekmo lahko prinese tudi končni izid. Slovenci se vse do prvega odmora niso znebili zelo neugodnih napadov domačinov, prvi slovenski strel pa je šele v 5. minuti sprožil branilec Klemen Pretnar, ki je vajen avstrijskih terenov. Sredi prve tretjine os ob podpori kakih 1.500 gledalcev domačini le kronali očitno prednost. Brian Lebler se je odlično otresel branilca Ermana, ploščico si je nastavil na idealno mesto in ugnal mladeniča v slovenskem golu. V prvem odmoru je selektor Matjaž Kopitar opozoril fante, da brez popolne discipline v igri, ki je bila prisotna prvi dan nikakor ne bo šlo. opozorila so zadostovala, saj je bila slovenska vrsta vse do konca najmanj enakovredna razpoloženim Avstrijcem. Žal pa tokrat ni šlo pri zaključnih strelih in znova se je v ospredje prikradla neučinkovitost, ki je bila najmanj v uvodnih tekmah redna spremljevalka slovenske vrste tudi nazadnje v Stockholmu. »Vsekakor nas je slab začetek stal današnjega uspeha. Tekme celotno prvo tretjino nismo nadzorovali in to nikdar ni dobro. Priložnosti je bilo vsekakor dovolj. Ko priigraš prednost je vedno lažje. ko so Avstrijci začutili, da lahko igrajo z nami so bili hitro še bolj prepričani vase. V zaključnih delih napadov je bilo zbranosti premalo. Včasih tudi plošček na palico ni prišel kot bi si želeli in takrat je težko zadeti. Brez doseženega gola pa nikakor ne moreš zmagati. Poudaril pa bi še enkrat, da smo bili 40 minut najmanj enakovredni nasprotniki domačinom, samo ni se nam izšlo. Nič še ni izgubljenega, čaka nas Francija, ki je doslej tu prikazala največ. Mi moramo predvsem urediti svoje vrste in verjamem, da smo tega zmožni, čeprav imamo do tekme nekaj manj časa kot Francozi,« je po porazu razpredal član udarnega napada Žiga Jeglič. Predvsem v drugi tretjini je bila prednost v strelih povsem na slovenski strani, prav udarna trojka v kateri sta še Rok Tičar in Robert Sabolič pa je bila najbolj nevarna. Nikakor pa se ni izšlo po slovenskih notah.

Selektor Matjaž kopitar se še enkrat znova na pripravljalnih turnirjih ni posebej oziral na izid. Igralci, ki so tu so tudi v nadaljevanju dobivali svojo priložnost. Nekajkrat je ugajal tudi četrti napad. Gal Koren je skorajda izkoristil izjemen prodor in zaključno podajo Mihe Verliča. Ob izključitvi Klemena Pretnarja pa so domačini v 51. minuti dosegli še drugi gol na tekmi. Vratar Luka Gračner je ob tem povedal:
“Lepo se je bilo vrniti v slovenski gol. Žal smo na koncu izgubili, ampak po mojem le nismo pustili tako slabega vtisa. Ta ležernost na tekmo se nam je kar nekako vsilila. Avstrijci so se zares odlično pripravili na dvoboj in krenili kot da gre za življenje in smrt. Poskušal sem svoje delo opraviti kar najbolje, moram pa reči, da bi lahko vsaj pri prvem golu lahko posredoval nekoliko bolje. Pri drugem pa je bil za gol to že tretji udarec, najprej sem mislil, da je plošček pokrit, očitno pa je Kristler našel pot v mrežo. poraz seveda ni tragičen, danes so se pač skupaj nabrale stvari, ki se jih vsi želimo ogniti, danes pa enostavno ni bil naš dan.” Luka je vsekakor izjemno zadovoljen tudi z nadaljevanjem kariere v Salzburgu, kjer je ostal navkljub nekaterim ponudbam, saj je prepričan, da mu v Avstriji nudijo zelo dobre razmere za njegov razvoj. Obenem ima zdaj tudi popolno zaupanje trenerja.

Selektor Matjaž Kopitar seveda ni bil zadovoljen s prikazanim v prvi tretjini. Posebnega navzven vidnega navdušenja ni kazal nikoli. Tudi ob porazih pa vedno poskuša predvsem popraviti stvari, ki pripeljejo do poraza: »Tokrat smo enostavno naleteli na telesno močnejšega nasprotnika. To je domačinom prineslo nekaj prednosti. Tudi hitrejši so bili v drsanju. Seveda to ni zdaj neka posebna skrb, ampak je pa vsekakor opozorilo, da brez pravega pristopa težko uspeš. Iz te tekme se lahko veliko naučimo. Vsekakor je bila to za nas še ena pripravljalna tekma. Dejstva so jasna, zaključka ni bilo. Na tem turnirju še nismo izkoristili nobene prednosti igralca več. Žal je bilo tokrat veliko neučinkovitosti, ni se nam izšlo in to je sestavni del športa. Za jutri si želim predvsem boljšega vstopa v tekmo. Pomembna bo regeneracija, upam, da tu ne bo nobene težave. Posebej pa bo potrebno popraviti učinkovitost in ne smemo si privoščiti neumnih izključitev, ki so bile danes tudi prisotne.”

Andrej Tavželj je v večjem delu tekme danes v drugem branilskem paru zamenjal Matica Podlipnika. Ni pa nujno da bo jutri ostalo pri tem, vsekakor pa bo Andrej Tavželj odigral 100. tekmo v slovenskem dresu. Prav proti Franciji, kjer je lani s svojim Rouenom osvojil tudi naslov prvaka v deželi Galcev.

SLOVENIJA  :  AVSTRIJA  0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Innsbruck – Mala olimpijska dvorana, gledalcev 1.500, sodniki: Nikolic in Veit – glavna, Smeibidlo in Widmann – linijska.

Strelca: 0:1 Lebler (Koch, Iberer 10.,), 0:2 Kristler (Hundertfund, Ulmer 51.,)

Slovenija: Gračnar, Kristan – Kovačevič, Gregorc, Jeglič, Tičar, Sabolič – Pretnar, Podlipnik, Urbas, Rodman, Muršak – Pavlin, Tavželj, Koblar, Mušič, Goličič – Tošič, Erman, Kuralt, Verlič, Koren. Selektor: Matjaž Kopitar.

Avstrija: Starkbaum, Swette – Lukas, Schumnig, Lebler, Koch, Latusa – Heinrich, Ulmer, Herburger, Schuller, Raffl, Klimbacher, Lakos, Seitzinger, Hundertpfund, Kristler – Altmann, Iberer, Rotter, Schiechl, Ulmer. Selektor: Manny Viveiros.

Izključitve: Slovenija 8, Avstrija 10