9. november 2018, Budimpešta, Jesenice, Fondo – Zaključil se je drugi dan novembrskih mednarodnih turnirjev tudi za slovenske mlade moške reprezentance U20, U18 in U16. Čeprav je na vseh treh današnjih tekmah kazalo, da bodo mladi slovenskih hokejisti danes sto-odstotni, se je potrdilo, da nobena tekma ni končana vse do zadnjega sodnikovega žvižga. Tako so najstarejši in najmlajši risi zmago iztržili po koncu rednega dela, medtem ko je bil za srednje usoden prav zaključek srečanja.

Risi U20, Budimpešta (HUN)

Mladi risi pod selektorsko taktirko Aleša Burnika so nocojšnjo tekmo začeli odločeni, da, ob včerajšnjih zmagah selekcij U18 in U16 proti Madžarski, tudi sami vpišejo še tretjo zmago proti našim vzhodnim sosedom na tokratnih reprezentančnih turnirjih. Začelo se je dobro, saj so v 8. minuti Rok Kapel, Jaka Sodja in – z zaključno potezo – Erik Svetina matirali domačo obrambo. Slovensko vodstvo je v prvi minuti drugega dela še dodatno pekoče za domače gledalce na tribuni začinil Gašper Seršen. Domači hokejisti so potrebovali nekaj časa, da so se pobrali po drugem slovenskem udarcu. Žal je napaka na polovici srečanja Slovence stala izključitve, ki so jo Madžari izkoristili in znižali zaostanek. Naši mladinci so v nadaljevanju uspešno držali prednost. Še več, slabih devet minut pred koncem so to še povečali. Zmaga se je našim fantom že nasmihala, ko so domačini v 59. minuti zadeli v drugo, še ne pol minute kasneje pa še v tretje. Slovencem, ki so bili za povrhu še z igralcem manj na ledu, v slabi minuti do konca rednega dela igre ni uspelo pripraviti odgovora. Podaljšek prav tako ni prinesel zmagovalca. Mož odločitve v seriji kazenskih strelov je bil Maj Tavčar, ki je edini premagal domačega vratarja, ter slovenski čuvaj mreže Val Usnik z nedotaknjeno mrežo ob vseh petih madžarskih kazenskih strelih.

Slovenijo čaka jutri še zadnja preizkušnja tega turnirja, ob 12.o0 je na sporedu tekma z Italijo.

MADŽARSKA – SLOVENIJA 3:4 (0:1,1:1,2:1,0:0,0:1)

3:4 – 65:00 Tavčar

Kazni: HUN 6 (2,4,0,0); SLO 10 (2,4,4,0)
Streli: HUN 40 (7,14,14,5); SLO 29 (10,9,9,1)

Zapisnik tekme

Risi U18, Jesenice (SLO)

Začetek druge tekme je kazal malce drugačno sliko kot prejšnji večer. Slovenski fantje so v tekmo vstopili malce nezbrano in neorganizirano, saj so z napakami v igri nasprotnike pričakali v svoji obrambni tretjini iz katere le stežka uhajali. V nadaljevanju pa so se začeli vrstiti tudi slovenski napadi, ki so bili vsi neuspešni. Premor med prvo in drugo tretjino je našim mladim risom več kot očitno dobro del. Prebujeni Slovenci so dvignili tempo, kar se je odrazilo na nervozi nasprotnika. Po seriji izključitev je z atraktivnim strelom z modre črte v 28. minuti prvi slovenski zadetek prispeval Jaka Šega. Naši hokejisti so pobudo obdržali tudi v nadaljevanju, a so v 34. minuti napravili napako ter spustili Italijane preblizu, ki so tako izenačili. Slednje je samo še bolj podžgalo naše mlade rise. Komaj 20 sekund kasneje je, po napaki Italijanov v napadu, Filip Fartek odlično preigral vratarja in dosegel še drugi slovenski zadetek nocoj. V uvodnih minutah tretje tretjine so naši fantje nadaljevali z zahtevnim tempom, kateremu so Italijani težko parirali. Vseeno pa so ob tem naredili napako ter dopustili nasprotnikom, da so prišli do strela za ponovno izenačenje na 2:2. Slovenci so še naprej vztrajno napadali, na drugi strani pa tudi Italijani niso ostajali dolžni. V 52. minuti so v obrambni tretjini preigrali oba slovenska branilca in vratarja ter na semafor dodali še tretji zadetek. Preostanek tekme so mladi risi odigrali borbeno ter poskušali izenačiti, a se je igralni čas prej iztekel.

Slovenijo čaka jutri še zadnja preizkušnja tega turnirja, ob 14.30 je na sporedu tekma z Avstrijo.

DSC_1007

SLOVENIJA – ITALIJA 2:3 (0:0,2:1,0:2)

1:0 – 27:42 Flajs (Prodan, Šega)
1:1 – 34:09 Paira (Panciera, Christellon)
2:1 – 34:28 Fartek
2:2 – 44:39 Christellon (Covi)
2:3 – 51:44 Christellon (Sölva)

Kazni: SLO 10 (4,6,0); ITA 34 (12,10,12)

Risi U16, Fondo (ITA)

Varovanci Roberta Pesjaka so drugi tekmovalni dan nekako ponovili zgodbo prvega dne. Potem ko so v prvi polovici srečanja suvereno povedli, saj so prvi zadetek dosegli celo z igralcem manj na ledu, so v zaključku dopustili, da jih je nasprotnik dohitel in postavil končno zmago pod vprašaj – to so si tudi takrat morali trdo priboriti. V prvem delu so naše hokejiste teple številne izključitve, ki so jim zmanjšale manevrski prostor v želji po hitrem vodstvu. Trud je bil nagrajen že v prvi minuti nadaljevanja, ko je bil – tako kot včeraj dvakrat – uspešen Luka Vodlan. Slednjemu je dobrih sedem minut kasneje sledil še Luc Slivnik. A potrdil se je stari hokejski rek, da nihče še ni zmagal tekme po štiridesetih minutah, saj so v 52. minuti naši zahodni sosedje najprej znižali slovensko prednost, nato pa minuto pred koncem rednega dela še izenačili. V podaljšku so Slovenci znova zaigrali tako kot znajo in po osemdesetih sekundah z zadetkom kapetana Matica Toroka tudi zapečatili usodo Avstrijcev.

Slovenijo čaka jutri še zadnja preizkušnja tega turnirja, ob 13.15 je na sporedu tekma z domačo Italijo.