​10. november 2018, Budimpešta, Jesenice, Fondo – Slovenske mlade moške reprezentance U20, U18 in U16 so današnjimi tekmami zaključile novembrske turnirje. Medtem ko so najmlajši risi vknjižili vse tri zmage in s tem suvereno osvojili prvo mesto na turnirju, pa sta si drugi dve slovenski izbrani vrsti priborili le po eno.

Risi U20, Budimpešta (HUN)

Slovenski mladi risi do 20 let zadnje tekme na novembrskem turnirju niso začeli najbolje. Ob strelsko izenačenih prvih dvajsetih minutah jim je preglavice delal “power-play”, saj niso uspeli izkoristiti kar treh italijanskih izključitev. Nasprotniki so to kaznovali ter tri minute pred prvim odmorom povedli z 0:1. Pogovor v slovenski garderobi ni prinesel želenega učinka, saj so strelsko bolje razpoloženi Italijani izkoristili že svojo prvo številčno prednost na ledu in podvojili vodstvo. Slovencem se je ob italijanski kazni kaj kmalu ponudila priložnost za zmanjšanje zaostanka, vendar je ta minlia neizkoriščena, saj so se zahodni sosedi dobro branili. Lahko bi dejali, da je bila usoda tekme zapečatena v 37. minuti, ko sta dva slovenska hokejista morala na kazensko klop. V razmerju moči pet na tri so nasprotniki potrebovali le dvajset sekund za tretji zadetek. V zaključnem delu tekme se je ob drugi zaporedni italijanski izključitvi slovenski strokovni štab odločil za dodatnega napadalca na ledu. A so naši zahodni sosedje ukradli plošček, brez težav zadeli prazen slovenski gol ter s tem postavili končni rezultat tekme.

Slovenija zapušča Budimpešto z eno zmago in dvema porazoma ter končnim četrtim mestom.

Risi U18, Jesenice (SLO)

Tretja in obenem zadnja tekma novembrskega pripravljalnega turnirja mladih risov do 18 let se je začela z bojevito slovensko predstavo. Z obvladovanjem igre so, kot neustavljivi vlak, drveli proti napadalni tretjini. Mnogo strelov proti avstrijskemu čuvaju mreže, a vsi brez želenega rezultata. Žal je tisto, kar je umanjkalo našim hokejistom, uspelo narediti Avstrijcem. Ti so v 13. minuti, po sodnikovem metu v obrambni tretjini, prišli do zadetka za rezultat 0:1. Druga tretjina je pokazala malce drugačno sliko. Ob minimalnem vodstvu so Avstrijci vedno bolje parirali našim mladim risom in jasno je bilo, da bo bitka za točko in izenačenje težak zalogaj. Vztrajnosti Slovencem ni zmanjkalo, časa v drugi tretjini pa. V tretjo tretjino so vstopili v taktično nekoliko spremenjeni postavi. Začeli so kot eno, vseeno pa jih je zahtevnost tekme na koncu le ujela. Naši fantje so se, kljub utrujenosti, borili, kot da je rezultat izenačen, a jim je zmanjkalo nekaj sreče. Ob današnjem in včerajšnjem porazu ter zmagi na prvi tekmi, pa velja imeti v mislih, da je to šele prvi reprezentančni zbor na poti do svetovnega prvenstva prihodnje leto na Madžarskem.

Slovenija je turnir na Jesenicah zaključila z eno zmago in dvema porazoma ter končnim četrtim mestom.

2018_11_10_RisiU18_SLO-AUT 7

SLOVENIJA – AVSTRIJA 0:1 (0:1,0:0,0:0)

0:1 – 13:57 Maier

Kazni: SLO 14 (2,4,8); AUT 26 (16,2,8)

Risi U16, Fondo (ITA)

Na uvodu v zadnjo tekmo so bili Slovenci prvič na turnirju prisiljeni loviti zaostanek. Naši mladi hokejisti so prvo današnjo kazen igralca manj na ledu sicer uspešno ubranili, a kmalu zatem so domači hokejisti prišli do nove priložnosti in v 10. minuti srečanja povedli. Na slovenski odgovor ni bilo potrebno čakati posebej dolgo. Četa selektorja Roberta Pesjaka je izkoristila izključitev v vrstah Italije in z zadetkom Mateja Petretiča izenačila. Niz izključitev je v nadaljevanju našim fantom preprečil, da bi v tej tretjini ponovno premagali domačega čuvaja mreže. Izključitve so Slovence teple tudi v drugem delu tekme, vendar sta Nal Brodnik v 25. minuti in Nejc Burgar v 31. minuti ponujene priložnosti okronati z zadetkoma. V zaključnem delu obračuna so ob znova številnih izključitvah, tokrat na obeh straneh, naši hokejisti uspešno branili prednost iz prvih štiridesetih minut. Domačini so se z drugim zadetkom v 59. minuti poskusili vrniti v tekmo, a jim naši fantje tega niso dopustili. Piko na “i” slovenske zmage na tekmi in celotnem turnirju je sekundo pred koncem postavil Nejc Burgar, ki ob situaciji z igralcem manj na ledu, zadel prazen italijanski gol za končnih 4:2.

Slovenija zapušča Fondo s tremi zmagami ter osvojenim prvim mestom na turnirju.