Reprezentanca - pregled

TEAM PHOTO Risi U18 - Official

U18

Slovenska U-18 reprezentanca je svojo samostojno pot začela po razpadu nekdanje Jugoslavije in sicer z dvema kvalifikacijskima tekmama za nastop na svetovnem prvenstvu Skupine C novembra 1992 proti Hrvaški proti kateri je v Zagrebu zmagala z 9:0, v Ljubljani pa kar s 16:0 in se tako uvrstila na svetovno prvenstvo Skupine C.

Marca 1993 so naši mladi upi do 18 let v latvijski Rigi zaigrali na svetovnem prvenstvu Skupine C in sicer so v predtekmovanju premagali Litvo z 8:1 in Nizozemsko z 7:0 ter se tako uvrstili v finalno skupino, v kateri pa so se pomerili proti Belorusom in remizirali s 3:3 ter proti Slovakom s katerimi so gladko izgubili z 0:9 ter zasedli končno 3. mesto.

Na naslednjih dveh svetovnih prvenstvih Skupine C je Slovenija zasedla 3. mesto, leta 1996 pa se jim je na svetovnem prvenstvu v Mariboru posrečil preboj v Skupino B ko so v predtekmovanju premagali Španijo s 13:0, Litvo s 16:3 in Latvijo s 3:0 ter nato v finalu še Avstrijo s 4:3. Na tem prvenstvu se je kot najboljši napadalec izkazal današnji kapetan članske reprezentance Tomaž Razingar.

V Skupini B niso ostali dolgo in so že na prvenstvu leta 1997 zasedli zadnje mesto in izpadli ponovno v Skupino C. Ponovni povratek v Skupino B se jim je posrečil leta 2001 na svetovnem prvenstvu Divizije II, ko so v Litvi suvereno zmagali na vseh štirih tekmah prvenstva in sicer proti Madžarski z 10:1, Hrvaški z 11:0, Poljski z 10:1 in v finalu še proti Franciji s 5:2.

V Diviziji I (novo ime za Skupino B) so nato naši mladi upi do 18 let igrali vse do leta 2009. Vedno so bili blizu uvrstitve med svetovno elito in so se domov vračali s srebrno ali bronasto medaljo, leta 2008 pa je prišlo nesrečno svetovno prvenstvo na Poljskem, ko pa so naši mladi hokejisti izpadli v Divizijo II. Vsi smo pričakovali ekspresno vrnitev nazaj v Divizijo I, vendar so v Mariboru vse šokirali Korejci, kateri so v odločilni tekmi za uvrstitev v Divizijo I premagali Slovenijo z 2:4.

Kar slovenskim mladim upom do 18 let ni uspelo v Mariboru pa jim je uspelo leto kasneje v ukrajinskem Kijevu, kjer so premagali vse nasprotnike in se tako ponovno uvrstili v Divizijo I. Na letošnjem svetovnem prvenstvu pa so mladi do 18 let kopirali uspeh svojih kolegov do 20 let, saj so na domačem terenu v Mariboru zasedli drugo mesto, takoj za ekipo Danske in sicer z enakim številom točk kot Danska, vendar ker so proti njim izgubili z 1:4 so se med svetovno elito uvrstili Danci.

Ob koncu hokejske sezone 2010/11 pa je mednarodna hokejska zveza IIHF nekoliko spremenila tekmovalni sistem, tako da Divizija I nima več 12 predstavnikov razdeljenih v dve ločeni skupini ampak se je Divizija I razdelila na Divizijo I-A in Divizijo I-B. Slovenska hokejska reprezentanca do 18 let je naslednje leto igrala na svetovnem prvenstvu Divizije I-A na Slovaškem proti ekipam Norveške, Slovaške, Italije, Japonske in Francije ter zasedla 5. mesto.

Prvenstvo Divizije I/A za sezono 2012/13 je bilo na sporedu v Asiagu. Mladi risi so v konkurenci Belorusije, Danske, Francije, Italije in Norveške osvojili zadnje mesto in nazadovali v divizijo I/B. Svetovno prvenstvo v omenjeni diviziji je v sezoni 2013/14 gostil madžarski Szekesfehervar, Slovenija pa je igrala v skupini z Avstrijo, Japonsko, Madžarsko, Poljsko in Ukrajino. Slovenska reprezentanca je osvojila tretje mesto, pred njo sta bili Madžarska in Avstrija, slabše pa so se uvrstile Japonska, Ukrajina in Poljska. V sezoni 2014/15 je svetovno prvenstvo Divizije I/B gostil domači Maribor, kjer je slovenska reprezentanca prekrižala palice z ekipami Avstrije, Italije, Japonske, Litve in Ukrajine. Mladi risi so na prvenstvu osvojili srebrno medaljo in tako za las zgrešili vrnitev v višjo skupino.

Gostitelj svetovnega prvenstva v Diviziji I/B za sezono 2015/16 je bil ponovno italijanski Asiago, kjer se je našo izbrana vrsta pomerila z reprezentancami Italije, Japonske, Koreje, Madžarske in Ukrajine ter z dvema zmagama in tremi porazi zasedla končno četrto mesto.

V sezoni 2016/17 so mladi risi na domačem svetovnem prvenstvu na Bledu s štirimi zmagami in enim porazom osvojili zlato medaljo in s tem tudi napredovanje v Divizijo I/A.

Vratarji:

 ŽIGA KOGOVŠEK_resize Žiga Kogovšek
rojen: 27. april 2000
klub: HD Jesenice mladi
 UROŠ PLAVC_resize Uroš Plavc
rojen: 27. maj 1999
klub: HK Triglav Kranj
 VAL USNIK_resize Val Usnik
rojen: 6. februar 2001
klub: HK Olimpija

Branilci:

 TINE KLOFUTAR_resize Tine Klofutar
rojen: 27. oktober 1999
klub: HC Stavanger Oilers
 PETER PAVC_resize Peter Pavc
rojen: 22. september 1999
klub: HK Triglav Kranj
 NEJC STOJAN_resize Nejc Stojan
rojen: 30. avgust 1999
klub: HD Jesenice mladi
 ŽIGA URUKALO_resize Žiga Urukalo
rojen: 12. marec 1999
klub: HD Jesenice mladi
 JAKOB JUGOVIC_resize Jakob Jugovic
rojen: 9. junij 1999
klub: HK Triglav Kranj
 LAN BRUN RAUH_resize Lan Brun Rauh
rojen: 7. februar 2000
klub: HD Jesenice mladi
 NEJC BRUS_resize Nejc Brus
rojen: 24. junij 1999
klub: HK Triglav Kranj

Napadalci:

 MAJ TAVČAR_resize Maj Tavčar
rojen: 5. april 2000
klub: HK Triglav Kranj
 MARTIN BOHINC_resize Martin Bohinc
rojen: 30. marec 2000
klub: HK Slavija Junior
 ANEJ KUJAVEC_resize Anej Kujavec
rojen: 4. januar 1999
klub: HK Slavija Junior
 TIM IVANČEVIČ_resize Tim Ivančevič
rojen: 20. februar 2000
klub: HD Jesenice mladi
 ROK KAPEL_resize Rok Kapel
rojen: 4. maj 1999
klub: Assat Pori
 GAŠPER SERŠEN_resize Gašper Seršen
rojen: 22. oktober 1999
klub: HD Jesenice mladi
 NIK BRGLEZ_resize Nik Brglez
rojen: 20. september 1999
klub: HD Jesenice mladi
 PATRIK TIŠLAR_resize Patrik Tišlar
rojen: 1. marec 1999
klub: Grums IK
 MARK STRAŽIŠAR_resize Mark Stražišar
rojen: 9. september 1999
klub: HK Olimpija
 JAN DROZG_resize Jan Drozg
rojen: 1. april 1999
klub: Leksands
 ERIK SVETINA_resize Erik Svetina
rojen: 20. avgust 1999
klub: HD Jesenice mladi
 JAKA SODJA_resize Jaka Sodja
rojen: 17. december 1999
klub: HD Jesenice mladi
 JAKA ŠTURM_resize Jaka Šturm
rojen: 21. april 1999
klub: HD Jesenice mladi

Vodstvo reprezentance:

 ANŽE KOLENC_resize Anže Kolenc
vodja reprezentance
 MITJA KERN_resize Mitja Kern
glavni trener
 ANDREJ BRODNIK_resize Andrej Brodnik
pomočnik trenerja
 LEOPOLD BIZALJ_resize Leopold Bizalj
tehnični vodja
 JAN BABIČ_resize Jan Babič
fizioterapevt

 

  • Zavarovalnica Triglav

    Zavarovalnica Triglav
  • Telekom Slovenije

    Telekom Slovenije
  • Petrol

    Petrol
  • Pivovarna Union

    Pivovarna Union
  • Unija

    Unija
  • Slovenske železnice

    Slovenske železnice
  • Merkur

    Merkur
  • Kompas

    Kompas
  • Riko

    Riko
  • Toyota

    Toyota
  • BTC City

    BTC City
  • Modiana

    Modiana
  • Europlakat

    Europlakat
  • Amicus

    Amicus
  • Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport

    Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport
  • Krka

    Krka
  • Fundacija za šport

    Fundacija za šport
  • iTAK Sport

    iTAK Šport - hokejska oprema, navijaški artikli za hokej
  • GVS

    GVS
  • Warrior

    Warrior
  • sinusiks-new

    sinusiks-new
  • Bled

    Bled