4. november 2016, San Sebastian – V sklopu novembrskih reprezentančnih akcij je v letošnji sezoni, ki je obenem tudi predolimpijska, na led stopila še slovenska ženska reprezentanca. Slednja se v španskem obmorskem mestu San Sebastian udeležuje predkvalifikacij za prihodnje olimpijske igre. V uvodnem obračunu turnirja so naše risinje prekrižale palice s hokejistkami iz dežele tulipanov, ki na papirju veljajo tudi kot favoritke za uvrstitev v nadaljnji krog tekmovanja. Že sam pogled na statistiko dosedanjih medsebojnih srečanj pove, da gre za težke nasprotnice, tokrat pa je izbrano vrsto selektorja Acija Ferjaniča čakala še nekoliko težja naloga. Slovenke so namreč v Španijo, zaradi precejšnjega števila odpovedi dosedanjih reprezentantk, namreč načrtno odpotovale s precej pomlajeno ekipo.

2016_nov04_SLO-NED-17

Omenjena pričakovanja so se pokazala za upravičena, saj so Nizozemke, ki so na tekmovanje prišle s polnimi štirimi napadi, že po nekaj uvodnih minutah prevzele pobudo in prvič premagale slovensko obrambo. V nadaljevanju je slednja uspešno opravila svojo nalogo ob dvominutni izključitvi slovenske kapetanke, a so naprotnice ob ponovno poravnanem številčnem razmerju na ledu zadele še v drugo. Do konca prve tretjine so zadele še dvakrat in tako postavile rezultat 4:0, s katerim sta ekipi odšli na prvi odmor.

2016_nov04_SLO-NED-22

Drugih dvajset minut je bilo precej podobnih prvim, saj so Slovenke ob višjih in fizično močnejših nasprotnicah le s težavo našle izhod iz svoje tretjine. V takšnih razmerah so Nizozemke zadele še šestkrat in dodobra načele slovenske vrste.

2016_nov04_SLO-NED-46

V zaključni tretjini se je trener Ferjanič odločil za menjavo v golu, kjer je namesto Ines Confidenti na led stopila mlada Pia Dukarič, ki je reprezentančni dres prvič oblekla na svetovnem prenstvu letos spomladi na domačem Bledu. Slovenske nasprotnice so v zaključku srečanja zadele še štirikrat. V zadnjih sekundah srečanja, ki je že vse kazalo, da v San Sebastianu ne bomo slišali sloveske Golice je Sara Confidenti ob prodoru po desni strani na svoji levi našla prosto Evo Dukarič, ki ni imela posebnih težav najti prazen prostor mimo nizozemske golmanke ter tako postaviti končni rezultat 1:14.

Slovenija – Nizozemska 1:14 (0:4, 0:6, 1:4)

0:1 – Wielenga, 6′
0:2 – Wielenga, 14′
0:3 – Martens (Haverkorn van Rijsewijk, van Nes), 18′
0:4 – Zwarthoed (de Jong, Hardenbol), 19′
0:5 – de Jong (Zwarthoed), 27′
0:6 – Wielenga (van Nes), 29′
0:7 – de Jong (Dijkema, Hamers), 31′