8. november 2018, Budimpešta, Jesenice, Fondo – Prvi dan novembrskih mednarodnih turnirjev so zaključile tudi slovenske mlade moške reprezentance, ki so vknjižile dve zmagi in en poraz. Mladi risi do 20 let so na Madžarskem klonili proti premočnim Francozom, medtem ko sta slovenski izbrani vrsti do 18 let na Jesenicah in do 16 let v Italiji z identičnim končnim rezultatom uspešno opravili z Madžarsko.

Risi U20, Budimpešta (HUN)

Varovanci Aleša Burnika so uvodno tekmo turnirja odigrali proti favoriziranim Francozom, ki v starostni kategoriji do 20 let edini nastopajo v Diviziji I-A, medtem ko ostale tri udeleženke turnirja nastopajo en kakovostni razred nižje. Nasprotniki so kaj hitro pokazali zakaj je temu tako in povedli že v 3. minuti srečanja, dobri dve minuti kasneje pa vodstvo še podvojili. Slovenci niso v nadaljevanju izkoristili prednosti igralca več na ledu, so pa zato nekoliko bolje začeli drugi del srečanja. V 25. minuti je francoskega čuvaja mreže premagal Rok Kapel, potem ko sta do njega plošček spravila Erik Svetina in Jaka Sodja. Na odgovor galskih petelinov ni bilo potrebno čakati dolgo; že v naslednji minuti so se znova odmaknili na dva gola prednosti. Slovencem znova ni uspelo izkoristiti dve mali kazni na strani Francozov, a pred začetkom zadnjega dela srečanja še niso vrgli palice v koruzo, saj je bila prednost še ulovljiva. Nato pa v zadnji tretjini dve kazni na strani naših mladih risov; prvo je slovenskim “penalty killerjem” še uspelo ubraniti, naslednje pa ne več. Francozi so sedem minut pred koncem povedli s 4:1, slabo minuto kasneje pa še potrdili svoj primat na srečanju, ki je bila tako z rezultatom 5:1 dokončno odločena.

Risi U18, Jesenice (SLO)

Uvodno tekmo domačega turnirja, proti gostiteljem prihodnjega svetovnega prvenstva v Diviziji I-B reprezentanci Madžarske, slovenski mladi risi do 18 let niso začeli najbolje. Zadetku gostov v 13. minuti je sledila še sol na rano eno samo sekundo pred koncem uvodnih dvajsetih minut, ko so vzhodni sosedje zadeli še v drugo. Pogovor v garderobi med premorom ni prinesel želenega učinka, saj se je v 23. minuti znova zatresla slovenska mreža. Ta zadetek pa je očitno razjezil Slovence, ki so že v naslednjem napadu odgovorili gostom. Ob podajah Bineta Mašiča in Žana Primožiča je madžarski gol načel Jure Povše. Nova priložnost se je našim hokejistom ponudila v 27. minuti, ko so izkoristili prednost igralca več na ledu; uspešen je bil Blaž Mehle. Do konca drugega dela so se Slovenci morali kar trikrat braniti z igralcem manj na ledu, zato je bilo priložnosti za izenačujoči zadetek precej manj. Mladi risi so se ubranili, priložnost pa je v nadaljevanju tudi prišla. V 44. minuti je v hitrem prodoru pred madžarski gol plošček pripeljal Jaka Šega, ki je na drugi strani vratarjevega prostora našel Žana Flajsa, slednji pa ga je spretno potisnil med drsalko madžarskega vratarja in vratnico čez golovo črto za izenačujočih 3:3. Slovenci so v nadaljevanju še okrepili pritisk v smeri gola gostov, vendar pa spremembe rezultata do izteka rednega igralnega časa ni bilo. V podaljšku pa napaka gostov in dve minuti številčne prednosti na ledu za domače hokejiste. Hitro so naši mladi risi postavili napad v madžarski obrambni tretjini in večkrat poskušali preluknjati madžarski zid. To je na koncu v 64. minuti uspelo Žanu Primožiču, ki je z zmagovitim strelom zaključil tekmo v slovensko korist.

Jutri Slovenijo čaka tekma z Italijo.

DSC_0979

SLOVENIJA – MADŽARSKA 4:3 (0:2,2:1;1:0,1:0)

0:1 – 12:51 Komaromy (Dobmayer)
0:2 – 19:59 Ortenszky (Schlekmann, Keresztes)
0:3 – 22:38 Retfalvi (Parragi, Lövei)
1:3 – 22:58 Povše (Mašič, Primožič)
2:3 – 27:31 Mehle (Skerlep, Pretnar) PP1
3:3 – 43:24 Flajs (Šega, Lampič)
4:3 – 63:33 Primožič (Krmelj, Prodan) PP1

Kazni: SLO 24 (2,16,6,0); HUN 14 (4,6,2,2)
Streli: SLO 29; HUN 31

Risi U16, Fondo (ITA)

Najmlajši risi U16 so tekmo prav tako proti vzhodnim sosedom začeli povsem obratno, kot njihovi dve leti starejši vrstniki. Z dvema zadetkoma Luke Vodlana in enega Nala Brodnika so še pred polovico srečanja vodili že s 3:0. V nadaljevanju so madžarski hokejisti znižali zaostanek, a je Nal Brodnik s svojim drugim zadetkom na tekmi ponovno Slovence odmaknil na tri gole razlike. Zadnja tretjina se je, v strelsko sicer dokaj izenačeni predstavi, odvila v korist Madžarov, ki pa so bili boljši v realizaciji svojih poskusov pred golom nasprotnika. Zadeli so dvakrat in na koncu so naši fantje morali znova napeti vse svoje sile, da so ubranili prednost iz prve polovice tekme ter osvojili prvo zmago na turnirju.