Slovenski hokejisti so svoj četrti turnir za olimpijske igre začeli z eno največjih zmag doslej. Na največjih tekmovanjih kamor predolimpijske kvalifikacije nedvomno sodijo Slovenija doslej Belorusije še ni premagala, zelo boleč pa je še pred tekmo bil spomin na zadnji poraz v Bratislavi, ko je Belorusija z zmago s 7:1 dobesedno  poslala Slovenijo nazaj na drugoligaški podium svetovnega hokeja.

V hotelu kjer os z izjemo Danske nastanjene vse druge reprezentance je bilo ves čas čutiti vzvišenost beloruskih igralcev, »risi« pa so bili v celoti usmerjeni le k edini nalogi – kako odigrati po najboljših močeh že v uvodnem dvoboju turnirja na Danskem. Slovenija je že v uvodu pokazala, da se bolj uveljavljenega nasprotnika, ki je denimo že igral tudi v polfinalu olimpijskega turnirja, ni prestrašila. Spoštovanje je tako ali ako potrebno gojiti do vsakega nasprotnika in Slovenci so iz minute v minuto poskušali priti do boljšega položaja na ledeni ploskvi. Sredi prve tretjine ob izključitvi Davida Rodmana je bilo nekaj dodatnih težav, tudi to pa je Slovenija preživela. Ob izključitvi Kranjca je za izenačene sile na igrišču nespametno poskrbel Ugarov, še bolj pa ga je s svojo kaznijo polomil Kaznadej. Ob njegovi odsotnosti je Slovenija povedla po izjemnem strelu Jana Urbasa, ki je z leve strani zadel nasprotni zgornji kot. Prvih 20 minut je bilo tako več kot dobrih in na tem se je gradil tudi uvod v drugo tretjino, ko je slovenski udarni napad poskrbel za povišanje prednosti. In to ob akciji, ki si jo bomo zapomnili za vedno, saj je Slovenija dobesedno »zavezala« nasprotnike, Robert Sabolič pa je zadel v prazno mrežo. Znova je sledilo nekaj »sivih« minut, ki so jih Belorusi izkoristili in dobesedno v minuti vse postavili na izhodišče. Tedaj je bilo najpomembnejše, da se Slovenci niso pretirano zmedli, saj so do konca druge tretjine želeli predvsem znova vrniti nadzor nad dogajanjem na igrišču. To jim je v celoti uspeli in selektor Matjaž Kopitar je v zadnjem odmoru zapovedal še več discipline v igri. David Rodman si je navkljub temu privoščil izključitev ob kater je peščica slovenskih navijačev ves čas trepetala. Tomaž Razingar pa je prav v teh zahtevnih trenutkih pokazal zakaj ima dres z oznako C na prsih. Čeprav je v pravem pogonu manj kot mesec dni je ukradel plošček na sredini igrišča, sam prišel pred vratarja Kovala. Belorusi so ga ob tem nepravilno ovirali, kazenski strel pa je »Raza« izvedel sam in brez oklevanja udaril precej hitro. Koval je strel samo pogledal in Slovenija je dolgih 18 minut pred koncem znova vodila. Vse do konca pa se je nato dalo zaznati kako zrela je že igra slovenske reprezentance, ki se ni uklonila niti eni beloruski ukani. Vzhodnjaki so počasi izgubljali živce, nikakor pa niso več razvili svojega načina igre. Navijači so jih spodbujali celo z vzklikanjem priimka njihovega predsednika, ki je tudi sam velik pristaš hokeja. Ob vsem pa so v 51. minuti prejeli še en gol. Starejši med bratoma Rodman je na desni strani našel nekaj prostora, podal na sredino do Urbasa, ki je še enkrat odlično udaril, plošček je zadel enega od  Belorusov, pri odbitku pa se je odlično znašel David Roman, ki je prednost na tekmi še drugič povišal na dva gola v korist Slovenije. Do konca je vse delovalo kot stvar izkušenj in uigranosti, »risi« pa so dobesedno garali vsak delček tekme za izjemen uvod na turnirju v malem danskem Vojensu, ki ima le 7.500 prebivalcev. Še pred uradno proslavo in Zdravljico v Cankarjevem domu so na predvečer praznika poskrbeli za slovensko himno na Danskem. Za želeni uspeh jo bo do nedelje potrebno slišati vsaj še enkrat.  Ledena dvorana »Bolšoj« v Sočiju pa že čaka.

Andrej Hočevar je ubranil tudi kazenski strel

SLOVENIJA  :  BELORUSIJA   4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Vojens – Športna dvorana SE Arena, gledalcev 500, sodniki: Lutchke (Nor), Warshaw (ZDA)   – glavna, Aasum (Nor), Reimer (Dan)  – linijska

Strelci:  1:0 Urbas (D. Rodman, Kranjc, 18., PP1), 2:0 Sabolič (Tičar, Jeglič, 23., PP1), 2:1 Kulakov (Denisov, Ugarov, 29., PP1), 2:2 Stepanov (30.)  3:2 Razingar (43., PS), 4:2 D. Rodman (Urbas, M. Rodman, 51.,)

Slovenija: Hočevar, Tavželj, Pretnar, Jeglič, Razingar, D. Rodman, Kopitar, Gregorc, Mušič, Pavlin, Pance, M. Rodman, Tičar, Urbas,Kranjc, Kristan,Robar, Sabolič, Goličič, Pajič, Kovačevič, Bašič. Selektor: Matjaž Kopitar.

Belorusija: Koval, Stasenko, Denisov, Senkevič, Mihaljov, Kulakov, Stepanov, Ugarov, Meleško, Demagin, Goroško, Stas, Kolcov, Kažnadej, Milčakov, Gorjačevskih, Filičkin, Maslenikov, Stefanovič, Kaljužni, Kitarov, Černaok, Drozd. Selektor: Andrei Skabelka.

Kazenske minute:  Slovenija 8; Belorusija 14